skip to Main Content

Boys Track & Field 2018-2019

Girls Track & Field 2018-2019

The 2019 Track & Field teams had a successful season that culminated sending one of the largest groups of student-athletes to regional in several years.

The Girls Track team placed third place at sectional, behind 5A schools New Albany and Floyd Central. Eight of the girls placed in the top three spots in their events, earning automatic bids to regional: Avery Stumler ’20 (second in 400m), 400m relay team (second; Justus Vaughn-Bowman ’22, Sydney Barron ’20, Reese Bottorff ’21 and Julia Christie ’21), Kaylee Kaiser ’20 (third in 1600m), Sydney Barron (third in 300m hurdles), Haylee Hall ’19 (third in shot put), and the 1600m relay team (third; Julia Christie, Sydney Barron, Avery Stumler, and Ceci Rush ’20).

Also qualifying for regional with next best scores include Julia Christie in the 100m and 200m, Haylee Hall in discus, and the 3200m relay team of Claire Reyes ’20, Stephanie Koopman ’20, Kaylee Kaiser, and Avery Stumler. Scoring in the top 10 but not advancing to regional Sarah Boehm ’22 (eighth in 100m hurdles, seventh in 300m hurdles), Reese Bottorff  (seventh in 100m), Justus Bowman (eighth in 200m), Stephanie Koopman (eighth in 800m), Lizzy Isgrigg ’21 (fourth in high jump), Ceci Rush (eighth in high jump, and Brigid Welch ’20 (seventh in shot put).
 
At the Evansville Regional, the 400 relay team of Justus, Sydney, Reese, and Julia placed seventh with a season’s best time of :51.4, and the 1600m relay team of Julia, Sydney, Ceci, and Avery also finished seventh.
 
The girls’ team has a strong contingent of returning seniors who will have a major impact in 2020.
 
Boys Track came in fifth at sectional, advancing 12 athletes in 11 events. Placing in the top three were Chris Heselschwerdt ’19 (third in 100m), 
Brandon Barron ’20 (third in 200m), Hayden Burke ’19 (third in high jump), and the 400 relay team of Gabe Tucker ’20, Brandon Barron, Ethan Fulkerson ’19, and Chris Heselschwerdt (third). Also advancing to regional were Chris Heselschwerdt in the 200m, Sam Kruer ’19 in the 400m, Bryce Drury ’19 in the 300m hurdles, Austin Grantz ’20 in shot put and discus, the 3200 relay team of Tyler Upton ’19, Garrett Huber ’22, Alex Perkinson ’19, and Thomas Gaines ’19, and the 1600 relay team of Brandon Barron, Alex Perkinson, Bryce Drury, and Sam Kruer.
 
At regional, Chris Heselschwerdt placed sixth in the 100m, Brandon Barron placed fourth in the 200m, the 400 relay team of Bishop Edwards ’20, Brandon Barron, Ethan Fulkerson, and Chris Heselschwerdt placed ninth, and Austin Grantz placed 10th in shot put and discus.
 
For the boys, eight of the 12 athletes advancing to regionals were seniors, but a talented group of underclassmen is coming up behind them and will be ready for 2020.
 
Individual season accomplishments:
  • Girls’ Sprint Medley record broken by Sydney Barron, Reese Bottorff, Julia Christie and Avery Stumler with a time of 1:54.65.
  • Academic All-State: Brigid Welch, Ceci Rush, Claire Reyes and Alex Perkinson
  • Academic All-State Honorable Mention: Haylee Hall, Stephanie Koopman, Kaylee Kaiser, Hayden Burke, Bryce Drury, Bradon Dykes, Sam Kruer, Nolan McCain, and Gabe Tucker
  • Chris Heselschwerdt signed a Letter-of-Intent to attend the University of Southern Indiana and compete on the Men’s Track team.

Coaching Staff:
Head Coach  Jeanne Luther ’82

Assistant Coaches:
Susan Reinmiller Cox ’82, Jumps
Bill Kaiser ’91, distance
Kevin Ferree ’94, Hurdles & 400
Garrett Braun ’14, Sprints
 
Postseason History (since 2015):

2019:

  • Girls – third at sectional, 10 regional event qualifiers
  • Boys – fourth at sectional, 11 regional event qualifiers

2018:

  • Girls – third at sectional, seven regional event qualifiers
  • Boys – fourth at sectional, seven regional event qualifiers

2017:

  • Girls – fourth at sectional, five regional event qualifiers
  • Boys – third at sectional, four event champions, nine regional event qualifiers; one regional event champion; two qualify for state – Tyler Ettel ’17 (110 hurdles, fourth place) and Micah Oberhausen ’17 (shot put)

2016:

  • Girls – third at sectional, one event champion, 10 regional event qualifiers; Bayley Wade ’17 800m run state qualifier
  • Boys – third at sectional, two event champions, 12 regional event qualifiers; Tyler Ettel ’17 110 hurdles  state qualifier

2015:

  • Girls – fourth at sectional, two event champions, four regional event qualifiers; Bayley Wade ’17 800m run state qualifier (placed 19th)
  • Boys, one event champion, three regional event qualifiers; Micah Oberhausen ’17 long jump state qualifier
Back To Top
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux